Dvě pětiny Čechů plánují utratit za Vánoce méně než loni.

Vážení klienti, milí čtenáři, takřka dvě pětiny Čechů plánují utratit za letošní Vánoce méně než před rokem, naopak devět procent plánuje svůj rozpočet navýšit. Přibližně 74 procent občanů se vejde do částky 10.000 korun. Toto zjištění vyplývá z listopadového empirického šetření společnosti Ipsos pro investiční platformu Portu mezi 1 000 respondenty.

Zhruba čtyři z deseti Čechů plánují letos za Vánoce utratit do 5.000 korun, častěji to budou mladí lidé do 26 let. Částku mezi 5.000 a 10.000 korunami hodlá do vánočních nákupů investovat dalších 35 procent dotázaných. V intervalu 10.000 až 15.000 korun se bude pohybovat 16 procent Čechů, Moravanů a Slezanů.

Zajímavé je, že i když statisticky mají muži podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí z poloviny roku o 19 procent vyšší příjmy než ženy, z pohledu částek plánují obě skupiny utratit téměř na chlup stejně s rozdílem jen asi jedno procento ve prospěch mužů," prohlásil analytik Portu Filip Louženský.

Finanční částku přesahující 15.000 korun se chystají nejčastěji utratit lidé ve věkové kategorii mezi 36 a 44 lety, což je nejaktivnější věková skupina a současně rodiče, kteří mají kvůli dětem vyšší vánoční výdaje. Pod stromeček dávají tři z deseti Čechů také hotovost, čtvrtina obdarovává zážitkovými poukazy. Zadlužit se kvůli nákupu dárků chce až sedm procent z těch, kteří plánují utratit za Vánoce 15.000 korun a více. Nejvíce se bude šetřit v Jihomoravském kraji a na Vysočině, kde v obou případech takto odpovědělo 45 procent respondentů. Nejméně se chystají omezovat lidé s vysokoškolským vzděláním (30 procent), naopak nejvíce šetřit budou ti se základním vzděláním (50 procent). Prvním vrcholem předvánočních nákupů se přitom tradičně stává konec listopadu, kdy se tradičně koná slevová akce Black Friday. Během ní Češi podle Asociace pro elektronickou komerci utratí okolo sedmi miliard korun, což je zhruba stejně, jako loni.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Ipsos, Portu a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top