Domácnosti v roce 2020 v reakci na covid méně utrácely.

Milí klienti, nejvýrazněji pak poklesly finanční výdaje na zboží střednědobé spotřeby a též na služby. Výdaje domácností negativně ovlivnil pokles reálných příjmů z práce a podnikání, ale pozitivně se do nich promítly změny v sociální oblasti a opatření na podporu ekonomiky. Zatímco výdaje domácností na konečnou spotřebu loni v meziroční komparaci poklesly o více než pět procent, jejich vklady se meziročně zvýšily o 9,4 procenta. Růst objemu uložených peněz tak zrychlil, poněvadž o rok dříve se vklady zvýšily o 7,2 procenta. Toto zjištění uvádí vláda ve státním závěrečném účtu za loňský rok, který předložila členům Poslanecké sněmovny.

Nárůst míry úspor vyjma obezřetnosti i pesimistických očekávání odrážel také omezené možnosti domácností, jak utrácet své peníze. Část obchodů i služeb byla loni kvůli protiepidemickým opatřením určitou dobu uzavřená. „Silný růst vkladů domácností odrážel nárůst míry úspor domácností v reakci na pokles důvěry a uzavření části sektoru služeb," sdělil kabinet. Společnost CRIF už počátkem února napsala, že vklady domácností se loni zvýšily o 331 miliard korun, tedy o více než 12 procent. Jde podle ní o dosud největší nárůst. Domácnosti si loni také meziročně půjčovaly víc peněz, tempo růstu úvěrů ale zpomalilo na 6,3 procenta z 6,5 procenta v roce 2019. Úvěry na nákup nemovitosti, které tvořily 77 procent celkových úvěrů domácnostem, si zachovaly svůj růst na 7,3 procenta, stojí v závěrečném účtu. Růst úvěrů na spotřebu zpomalil na 4,4 procenta. Právní předpis loni umožnil žádat o odklady splátek. V případě domácností se to týkalo 13,4 procenta celkového objemu úvěrů domácnostem.

Proti poklesu spotřebních výdajů domácností však vzrostly výdaje na konečnou spotřebu vládních instituci. K tomu podle vlády přispěl nárůst zaměstnanosti ve veřejném sektoru i nárůst výdajů na zboží a služby spojené hlavně s řešením epidemie.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím webu České tiskové kanceláře)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top