Dlužníci sociálních odvodů zřejmě budou mít šanci k jejich snazšímu vyrovnání.

Vážení čtenáři, milí klienti, živnostníci, drobní zaměstnavatelé a firmy s dluhy na sociálních odvodech pravděpodobně dostanou šanci na jejich snazší vyrovnání. Jestliže se od července do konce listopadu přihlásí k úhradě dlužného pojistného, sociální správa jim odpustí penále. Předpokládá to vládní návrh zákona, který schválila Sněmovna hlasy všech 168 přítomných poslanců. Prominutí penále a dalších nákladů u dluhů na sociálních odvodech by se mohlo podle podkladů týkat statisíců fyzických a právnických osob. Celkem by mohly uhradit dluh na odvodech až 56,7 miliardy korun a odpustilo by se jim až 18 miliard korun.

Poslanecká sněmovna nakonec nehlasovala o pozměňovacím návrhu, podle kterého by se postup podle předlohy o snazším zbavení se dluhů na sociálních odvodech týkal také dluhů na veřejném zdravotním pojištění, které vymáhají samy pojišťovny. Spoluautor Marek Výborný (KDU-ČSL) uvedl, že úprava nebyla projednána se zástupci pojišťoven ani s ministerstvem zdravotnictví, které k tomu nachystá samostatný návrh zákona. Druhý z autorů pozměňovacího návrhu Patrik Nacher (ANO) se k záležitosti postavil kritičtěji. „Pokud by se toho chopilo ministerstvo zdravotnictví od začátku, mohl být plnohodnotný návrh, který by byl součástí tohoto zákona," prohlásil. Ministr Vlastimil Válek (TOP 09) se vůči výtkám ohradil, uvedl, že se na něho nikdo neobrátil. Přípravu nového návrhu právní normy ministr potvrdil, bude se podle něho týkat jednotlivců, nikoli firem. Penále jde do fondu prevence, firmy z řad neplatičů dluží pojistné za velké množství zaměstnanců a některé z nich využívají pojišťovny jako poskytovatele úvěru, když dluh pak hradí jednorázově, poznamenal Válek. Právní předpis by podle něho mohl být účinný od ledna.

Ministerstvo práce a sociálních věcí v podkladech k návrhu zákona oznámilo, že chce opatřením motivovat dlužníky k úhradě sociálních odvodů. Očekává, že by dlužníků mohlo ubýt. Odpuštění penále a exekučních srážek by nastalo při úhradě dluhů na důchodovém a nemocenském pojištění a na příspěvku na politiku zaměstnanosti, které vznikly do konce loňského září. Sociální správa by platby prominula fyzickým i právnickým osobám. Akce by se nevztahovala na dluhy, které vymáhá soudní exekutor. Dlužník by se přihlásil elektronicky přes portál úřadu v aplikaci od července do listopadu. Dostal by odpověď, jak vysoký dluh má splatit. Pokud ho už uhradil, správa sociálního zabezpečení by příslušenství k dluhu měla sama prominout. Při dluhu nad 5.000 korun by byly možné splátky. Pokud celková suma nepřesáhla 50.000 korun, měl by podle návrhu dlužník částku srovnat ve 12 měsíčních splátkách. První by měl poslat do konce letoška. U dluhu nad 50.000 korun by mohlo být možné rozložit měsíční splátky do pěti let. Pokud by dlužník některou ze splátek ale neposlal, penále by se mu neodpustilo. Snazší vyrovnání dluhu s možnosti splátek se bude vztahovat po sněmovních úpravách i na osoby, které již čelí exekuci podle daňového řádu. Sociální správa takovou exekuci odloží. Podle podkladů k zákonu má dluh na pojistném doplatit 715.000 fyzických osob. Uhradit by mohly až 20,7 miliardy korun. Prominuly by se jim platby za 10,5 miliardy korun. Celkem 262.000 právnických osob by mohlo srovnat až 36 miliard korun. Odpustit by se jim mohlo až 7,5 miliardy korun. Úprava informačního systému úřadu by stála 30 milionů korun. O prominutí penále mohou dlužníci žádat již teď, úřad ale žádosti nemusí vyhovět.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top