Dluhy tuzemských domácností u bank v srpnu stouply o 8,5 mld. na 2,12 bilionu Kč

Vážení čtenáři, milí klienti, dluhy českých domácností u bank v srpnu stouply v meziměsíční komparaci o 8,5 miliardy na takřka 2,12 bilionu korun. Meziročně byly dluhy domácností na konci srpna vyšší zhruba o 142 miliard korun a dluhy firem vyšší o více než 131,5 miliardy korun. Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v ČR rovněž fondy peněžního trhu, úvěrní a spořitelní družstva. V srpnu byla bankovní statistika sestavena z dat 44 aktivně působících bank a poboček zahraničních bank, bez ČNB.

Dluhy českých domácností u obchodních bank rostou od února 2016. Výjimku představoval letošní duben, kdy se meziměsíčně snížily zhruba o 20 miliard na 2,067 bilionu korun. Podle centrální banky ale dubnovou statistiku ovlivnilo odebrání bankovní licence Sberbank CZ.

Nad bilion korun se zadlužení českých domácností poprvé dostalo v červnu 2010. Úroveň 1,5 bilionu přesáhlo v září 2017 a loni v říjnu se dostalo nad dva biliony korun. Téměř čtyři pětiny objemu dluhů domácností u bank představují úvěry na bydlení. V srpnu podle "Banky bank" meziměsíčně stouply o 0,4 procenta na 1,651 bilionu korun.

Zadlužení firem naproti tomu dlouhodobě kolísá. Letos v lednu zůstalo téměř beze změny, v únoru stouplo, v březnu až květnu klesalo a od června opět roste. Podle původní doby splatnosti mají mezi úvěry poskytnutými nefinančním podnikům nejvýznamnější podíl dlouhodobé úvěry. V srpnu jejich objem dosáhl 684 miliardy korun, což bylo podle ČNB 53 procent celkového objemu úvěrů poskytnutých tomuto sektoru.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČNB a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top