Dluhy tuzemských domácností u bank stouply na 2,19 bilionu korun!

Vážení čtenáři, milí klienti, dluhy českých domácností u bank v dubnu meziměsíčně stouply o 31 miliard korun na 2,19 bilionu korun. Toto zjištění vyplývá z předběžných údajů, které na webu zveřejnila Česká národní banka. Dluhy českých domácností u bank rostou od února 2016. Výjimku představoval loňský duben, kdy se meziměsíčně snížily zhruba o 20 miliard na 2,067 bilionu korun. Podle ČNB ale tehdejší statistiku ovlivnilo odebrání bankovní licence Sberbank CZ. Letošní dubnovou statistiku naopak ovlivnil odkup portfolia úvěrů Sberbank CZ.

Data úvěrové statistiky obchodních bank byla ke konci dubna 2023 ovlivněna realizací odkupu portfolia úvěrů Sberbank CZ, a.s. v likvidaci (subjekt po odejmutí bankovní licence) ze strany jednoho vykazujícího subjektu," uvedla ČNB. Insolvenční správkyně Sberbank CZ Jiřina Lužová ČTK již dříve řekla, že poslední dubnový víkend přešli úvěroví klienti Sberbank CZ do České spořitelny. Podle finančního analytika společnosti Provident Financial Petra Javůrka se na výši zadlužení domácností projevuje oživení hypotečního trhu. „Takový nárůst úvěrů na bydlení, konkrétně o 1,5 procenta, nebyl k vidění několik let a překonal i hodnoty z covidového období. Současně zůstal zachován silný růst v objemu spotřebitelských úvěrů, které se zvýšily o 1,7 procenta. Přičítáme to neustávajícímu tlaku na reálné mzdy způsobenému vyššími životními náklady, jež vedou domácnosti k hledání externího financování svých potřeb," sdělil Javůrek ČTK.

Nad bilion korun se zadlužení českých domácností poprvé dostalo v červnu 2010. Úroveň 1,5 bilionu přesáhlo v září 2017 a v říjnu 2021 se dostalo nad dva biliony korun. Takřka čtyři pětiny objemu dluhů domácností u bank představují úvěry na bydlení. V dubnu se podle ČNB meziměsíčně zvýšily o 1,5 procenta na 1,708 bilionu korun. Podle společnosti CRIF, která vychází z dat Bankovního a Nebankovního registru, letos v prvním čtvrtletí rychleji rostly spotřebitelské úvěry než hypoteční úvěry. Spotřebitelské úvěry jsou přitom rizikovější. Úvěr na bydlení čerpalo 1,08 milionu lidí.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČNB a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top