Dluhy domácností vzrostly loni nejvíce od roku 2009.

Vážení čtenáři, milí klienti, domácnosti se loni zadlužovaly výrazně rychleji než v předešlých letech. Dluh domácností vzrostl meziročně o desetinu, což byl nejrychlejší nárůst od roku 2009. Objem firemních úvěrů se zvýšil o šest procent, nejvíce od roku 2011. Toto zjištění vyplývá z výpočtů společnosti CRIF Czech Credit Bureau na základě dat České národní banky.

Naopak celkové úspory domácností i podniků rostly výrazně pomaleji než v roce 2020. Odlišná situace byla mezi živnostníky, jejichž dluh i úspory rostly výrazně pomaleji než v předešlých letech. Jejich zadlužení vzrostlo o procento, nejméně od roku 2015. Jejich úspory stouply o tři procenta, nejméně od roku 2012.

Úspory domácností vzrostly loni o 198 miliard na 3,02 bilionu korun. V roce 2020 přitom za jediný rok vzrostly o rekordních 305 miliard korun. Obdobně rychlý růst úspor domácností jako v roce 2020 dlouho nezažijeme. Naopak letos porostou jejich úspory pravděpodobně nejpomaleji za devět let. Kvůli vysoké inflaci se i přes pokračující napětí na trhu práce reálný příjem většiny domácností sníží," prohlásila Věra Kameníčková. Ochota či schopnost lidí spořit se snížila už v průběhu roku 2021. Zatímco v prvním čtvrtletí se úspory domácností zvýšily o 99 miliard korun, ve druhém kvartálu vzrostly o 50 miliard a v celém druhém pololetí pouze o 49 miliard korun.

Zadlužení domácností loni vzrostlo o 184 miliard korun na 2,05 bilionu korun. Za růstem stojí hlavně úvěry na bydlení, na které připadá 80 procent dluhu domácností. Jejich objem vzrostl o 11 procent, zatímco objem spotřebních úvěrů o šest procent.

Co se týče pohledu z nebankovního trhu spotřebitelských úvěrů, tak rok 2020 a rok 2021 nelze z pohledu tvoření úspor domácností, či naopak čerpání spotřebitelských úvěrů vnímat jako standardní období, a to zejména s ohledem na situaci ohledně covidu-19 a různých uzávěr," poznamenal výkonný ředitel Fair Credit Tomáš Konvička.

Stále podle jeho názoru platí, že lidé na trhu spotřebitelských úvěrů platí své závazky lépe než v předcovidovém období. „Otázkou zůstává, jak se bude situace vyvíjet v následujícím roce, a to s ohledem na inflaci a vývoj situace na pracovním trhu, tedy obecně příjmy domácností," uzavřel.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top