Dluhy domácností u obchodních bank v dubnu stouply o 13 miliard.

Vážení klienti, milí čtenáři, dluhy českých domácností u komerčních bank v dubnu stouply proti březnu o 13,1 miliardy Kč na 1,905 bilionu korun. Toto zjištění vyplývá z údajů, které uveřejnila Česká národní banka (dále jen „ČNB"). Meziročně dluhy domácností vzrostly o 130,5 miliardy korun a dluhy firem naopak o 28,4 miliardy korun klesly. Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle ČNB, obchodních bank a poboček zahraničních bank v České republice taktéž fondy peněžního trhu, úvěrní a spořitelní družstva.

Dluhy domácností rostou vytrvale od února 2016. Bilion korun překonaly v květnu 2010, v září 2017 se jejich objem přehoupl přes 1,5 bilionu a nyní se blíží dvěma bilionům. Od této hranice je dělí 95 miliard, o takovou částku stouply dluhy domácností za posledních devět měsíců. Občané si berou půjčky zejména na bydlení. Úvěry na bydlení dlouhodobě tvoří více než tři čtvrtiny z celkového objemu dluhů domácností. V dubnu měly domácnosti dluhy z úvěrů za bydlení za 1,478 bilionu korun, což bylo o 0,8 procenta více než v březnu. Spotřebitelské úvěry se v meziměsíční komparaci zvýšily o 0,5 procenta a dosáhly takřka 265 miliard korun, uzavřela ČNB.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top