Dluhy domácností u bank v říjnu stouply na 2,24 bilionu Kč.

Vážení čtenáři, milí klienti, dluhy tuzemských domácností u bank v říjnu meziměsíčně stouply o 9,3 miliardy korun na 2,24 bilionu korun. Zadlužení firem vzrostlo o 21,3 mld. na 1,36 bil. korun. Rovněž meziročně byly dluhy domácností i firem vyšší, u domácností to činilo zhruba o 103,5 miliardy korun a u firem o 65 miliard Kč. Toto zjištění vyplývá z předběžných údajů, které na webu zveřejnila Česká národní banka.

Hlavní finanční analytik Provident Financial Petr Javůrek ČTK sdělil, že nárůst zadluženosti vidí především na spotřebitelských úvěrech. Dluhy českých domácností u bank rostou od února 2016. Výjimku představoval duben, kdy se meziměsíčně snížily zhruba o 20 miliard na 2,067 bilionu korun. Podle ČNB ale tehdejší statistiku ovlivnilo odebrání bankovní licence Sberbank CZ. Zadlužení českých domácností se nad bilion korun poprvé dostalo v červnu 2010. Úroveň 1,5 bilionu přesáhlo v září 2017 a v říjnu 2021 se dostalo nad dva biliony korun. Takřka čtyři pětiny objemu dluhů domácností u bank představují hypoteční úvěry. V říjnu se podle centrální banky meziměsíčně zvýšily o 0,3 procenta na 1,734 bilionu korun.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČNB a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top