Dluhy domácností u bank v červenci stouply o 8,4 mld. na 2,11 bilionu Kč.

Vážení klienti, milí čtenáři, dluhy českých domácností u obchodních bank v červenci meziměsíčně stouply o 8,4 miliardy na 2,11 bilionu korun. Zadlužení nefinančních podniků stouplo o zhruba 33,7 miliardy na 1,27 bilionu korun. Meziročně byly dluhy domácností na konci prvního prázdninového měsíce vyšší o 152 miliard Kč a dluhy firem vyšší o takřka 108 miliardy korun. Toto zjištění vyplývá z předběžných údajů, které uveřejnila Česká národní banka (dále i jako „ČNB").

Dluhy českých domácností u komerčních bank rostou od února 2016, výjimku činil letošní duben, kdy se meziměsíčně snížily zhruba o 20 miliard na 2,067 bilionu Kč. Podle ČNB ale hodnoty v dubnové bankovní statistice ovlivnilo pravomocné odebrání bankovní licence Sberbank CZ.

Nad bilion korun se zadlužení českých domácností poprvé dostalo v červnu 2010, úroveň 1,5 bilionu korun přesáhlo v září 2017 a loni v říjnu se dostalo nad dva biliony korun. Víc než tři čtvrtiny dluhů domácností u bank připadají na úvěry na bydlení, které v červenci podle centrální banky meziměsíčně stouply o 0,4 procenta na 1,645 bilionu Kč.

Vedle toho zadlužení firem dlouhodobě kolísá. Loni se meziměsíčně snížilo v červnu a prosinci, v ostatních měsících rostlo. Letos v lednu zůstalo zadlužení firem takřka beze změny, v únoru stouplo, v březnu až květnu klesalo a od června opět vzrostlo. Podle původní doby splatnosti mají mezi úvěry poskytnutými nefinančním podnikům nejvýznamnější podíl dlouhodobé úvěry. V červenci jejich objem dosáhl k 682 miliardám korun, což bylo podle ČNB 54 procent celkového objemu úvěrů poskytnutých tomuto sektoru. Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v České republice také fondy peněžního trhu, úvěrní a spořitelní družstva. „V červenci 2022 byla bankovní statistika v ČR sestavena ze zdrojových dat 45 aktivně působících bank a poboček zahraničních bank (bez ČNB)," uvedla centrální banka.

Mgr. Petr Jezdinský (za pomoci České národní banky a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top