Dluhy českých domácností u bank v září stouply o 7,8 mld. na 2,127 bil. Kč.

Vážení čtenáři, milí klienti, dluhy českých domácností u komerčních bank v září stouply meziměsíčně o 7,8 miliardy na téměř 2,127 bilionu korun. Zadlužení firem kleslo o 15,9 miliardy na 1,287 bilionu korun. Meziročně byly dluhy domácností na konci září vyšší zhruba o 130 miliard korun a dluhy firem byly vyšší o 88,3 miliardy korun. Toto zjištění vyplývá z předběžných údajů, které uveřejnila Česká národní banka. Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v České republice také fondy peněžního trhu, úvěrní a spořitelní družstva. V září byla bankovní statistika sestavena z dat 44 aktivně působících bank a poboček zahraničních bank, bez ČNB.

Dluhy českých domácností u obchodních bank rostou od února 2016. Výjimku představoval letošní duben, kdy se meziměsíčně snížily zhruba o 20 miliard na 2,067 bilionu korun.

Podle centrální banky ale dubnovou statistiku ovlivnilo odebrání bankovní licence Sberbank CZ. Nad bilion korun se zadlužení českých domácností poprvé dostalo v červnu 2010. Úroveň 1,5 bilionu přesáhlo v září 2017 a loni v říjnu se dostalo nad dva biliony korun.

Takřka čtyři pětiny objemu dluhů domácností u bank představují úvěry na bydlení. V září podle centrální banky meziměsíčně stouply o 0,3 procenta na 1,657 bilionu korun. Zadlužení firem naproti tomu dlouhodobě kolísá. Letos v lednu zůstalo téměř beze změny, v únoru stouplo, v březnu až květnu klesalo a od června do srpna opět rostlo.

Podle původní doby splatnosti mají mezi úvěry poskytnutými nefinančním podnikům nejvýznamnější podíl dlouhodobé úvěry. V devátém měsíci jejich objem dosáhl 693 miliardy korun, což bylo podle ČNB 54 procent celkového objemu úvěrů poskytnutých tomuto sektoru.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČNB a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top