Češi při finančních potížích omezí nákupy oblečení a odepřou si zábavu.

Vážení čtenáři, milí klienti, jestliže potřebují české domácnosti ušetřit, omezí zejména nákupy oblečení a vzdají se dovolené, zábavy a kulturních akcí. Půjčkám se snaží vyhnout. Toto zjištění vyplývá z empirického šetření společnosti KRUK ČR a Slovensko mezi tisícovkou respondentů. KRUK se zaměřuje na inkasní správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků.

Při nečekaných finančních potížích si Češi, Moravané a Slezané nejčastěji odepřou nákupy oděvů, což uvedlo 64 procent respondentů. Finanční výdaje na zábavu, kam patří návštěvy restaurací, kultura, kino nebo výlety a dovolené, uvedlo 63 procent. Finanční výdaje na oblečení zredukují spíše ženy, stejně jako útraty za zábavu. Zjištěné výsledky jen s velmi malými odchylkami odpovídají závěrům výzkumu společnosti KRUK z roku 2022. Další v pořadí je omezení nákupu potravin jen na ty nejnutnější. Tuto možnost úspor by zvolilo 47 procent domácností, opět velmi obdobně jako v roce 2022. Menší možnost jak ušetřit náklady vidí Češi v omezení spotřeby energií a vody. Zatímco ještě na konci roku 2022 by se na omezení spotřeby energií a vody soustředilo 56 procent českých domácností, nyní je to 40 procent a shodnou se na tom stejnou měrou ženy i muži. "Češi v případě nepříznivé změny své finanční situace zcela správně uvažují především o úsporách za nákup zboží a služeb, které nejsou nezbytně důležité. Po stabilizaci energetického trhu už nevidí příliš velkou možnost úspor v nákladech na energie a velmi se snaží vyhnout omezení rozpočtu na vzdělávání a zájmové aktivity svých dětí," sdělila generální ředitelka KRUK Jaroslava Palendalová.

V meziroční komparaci se rovněž snížil podíl respondentů, kteří by se snažili omezit výdaje spojené se zdravím, tedy za vitaminy, léky a rehabilitace, z předloňských 33% na současných 28 pct. Ze 16 na 11 procent klesl podíl rodičů, kteří by omezili rozpočet na vzdělání a zájmové kroužky svých dětí. Zatímco takřka čtvrtina dotazovaných žen by se snažila omezit jízdy vlastním autem ve prospěch MHD, stejnou možnost úspor by volilo pouze 14 procent mužů. Téměř stejnou měrou by muži i ženy omezili výdaje na sportovní koníčky.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (za použití KRUK ČR a Slovensko a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top