Češi letos podle výzkumu plánují kupovat méně vánočních dárků.

Vážení klienti, Češi, Moravané a Slezané letos kvůli pandemii plánují kupovat méně dárků než loni. I tak si na ně část z nich půjčí. Jedním z důvodů je rovněž dočasný výpadek příjmů v důsledku koronavirové pandemie. Toto zjištění vyplývá z průzkumu společnosti Ipsos mezi 826 respondenty. Na 21 procent dotázaných plánuje kupovat kvůli koronavirové krizi méně dárků než minulý rok. Nehledě na pandemii bude méně dárků kupovat skoro 17 procent lidí. Přibližně stejný počet dárků má v plánu pořídit 53 pct Čechů, více pak pět procent. Zbytek respondentů uvedl, že letos nebude na Vánoce kupovat žádné dárky.

Vliv pandemie se projevil i v důvodech, proč si Češi na Vánoce letos plánují půjčit. Zjištěná data ukazují, že letos se k tomuto kroku plánují uchýlit přes tři procenta Čechů. Kvůli dočasnému výpadku příjmů v důsledku koronaviru si plánuje vzít půjčku sedm procent z nich. Doplňují tak ty, jejichž důvodem pro vánoční půjčku je dlouhodobý nedostatek peněz (52 procent) nebo nedostatečná finanční rezerva (41 procent). Proti minulému roku, kdy se k vánoční půjčce plánovalo uchýlit přes osm procent Čechů, představuje letošní číslo pokles o pět procentních bodů. Výsledky také ukazují, že na Vánoce si nikdy nepůjčilo více než 94 procent dotázaných a že přes dvě procenta Čechů si na Vánoce bude letos půjčovat poprvé. Ostatní dotázaní uvedli, že si na dárky v minulosti půjčili více než jednou.

„Půjčka by měla vždy dávat smysl. Dárky na splátky do naší filozofie rozhodně nespadají," konstatoval šéf marketingu Zonky Jakub Strýček. Malé půjčky na vánoční dárky v řádech několika tisíců korun mívají často vysoké úroky a ještě vyšší RPSN (roční procentní sazbu nákladů), což pro lidi s napjatými rozpočty, kteří se k vánočním půjčkám běžně uchylují, představuje na zbytek roku velkou zátěž. Půjčky totiž většinou mají na 12 měsíců a mohou je ve výsledku i několikanásobně přeplatit, uzavřel.

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top