Zájem tuzemských domácností o úvěry klesá.

Vážení klienti, milí čtenáři, poptávka domácností po úvěrech na bydlení i na spotřebu se v posledním kvartálu loňského roku snížila. Sdělila to česká národní banka (dále i jako „ČNB").

Více než dvě třetiny bankovního trhu vnímaly pokračující pokles poptávky po úvěrech na bydlení. Hlavním důvodem pro snížení poptávky byly zvýšené životní náklady domácností způsobené inflací a růstem cen energií a také zvýšení úrokových sazeb u úvěrů.

Nepříznivě na zájem o úvěry působily rovněž vysoké ceny realit nebo vývoj úspor domácností. Snížil se také zájem domácností o spotřebitelské úvěry. V tomto směru působily nižší výdaje domácností za zboží dlouhodobé spotřeby, výše úrokových sazeb a slabší spotřebitelská důvěra.

Pro první kvartál letošního roku banky výrazné změny poptávky po úvěrech neočekávají, a to ani u domácností, ani u podniků, uzavřela ČNB.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČNB a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top