V ČR začalo v posledních měsících přibývat nových exekucí kvůli dluhům.

Vážení čtenáři „Výkupů nemovitostí v Praze“, v posledních třech čtvrtletích se počet exekucí navýšil v meziroční komparaci o 9 362. Největší nárůst nových exekucí existoval na konci minulého roku, a to o 4 961 v porovnání se stejným obdobím předešlého roku. Předtím přetrvával meziročně klesající trend. Na setkání s novináři tyto informace sdělil ředitel Institutu prevence a řešení předlužení Radek Hábl.

Ačkoli podle údajů Exekutorské komory počet nově zahájených exekucí v roce 2018 meziročně poklesl o 106.445 na 505.120, v posledním kvartálu loňského roku nových exekucí proti stejnému období předešlého roku přibylo, konstatoval Hábl. Od října do prosince to bylo o 4 961 případů. Trend meziročního nárůstu pokračoval i v letošním prvním půlroce. Od ledna do března stoupl počet nových exekucí v meziroční komparaci o 3 447 a od dubna do června o 954.

Podle Hábla není jasné, proč se množství nových exekucí meziročně zvedlo. „Není to ale možné brát na lehkou váhu a je třeba tomu věnovat pozornost,“ sdělil. Za první letošní pololetí vzniklo celkem 258.335 nových exekucí, což je 52 procent jejich celkového množství z loňského roku. Viceprezident Exekutorské komory Jan Mlynarčík naopak v březnu uvedl, že letos očekává pokračování klesajícího počtu nových exekucí i celkového počtu exekucí. Podle jeho názoru by k tomu měla přispět mj. vysoká míra zaměstnanosti i nová pravidla pro oddlužení, která by měla dát šanci zbavit se dluhů více lidem.

Podle Mapy exekucí, kterou před dvěma lety vytvořila Otevřená společnost s Ekumenickou akademií, mělo v roce 2017 nějakou exekuci 9,7 procenta obyvatel České republiky, tj. tedy 863.000 lidí. Proti roku 2016 jich přibylo víc než 29.000. Tři a více exekucí mělo 493.000 osob a více než deset exekucí 151.000 lidí.

Experti na sociální problematiku považují předlužení za jeden z nejvážnějších společenských a ekonomických problém České republiky. Označují ho za zásadní překážku v zaměstnávání a ve zlepšení situace chudých. 

 

Mgr. Petr Jezdinský (s využitím ČTK)

Bc. Jaroslav Oborný, obchodník s nemovitostmi

 

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top