V České republice stoupá počet podaných insolvenčních návrhů.

Vážení čtenáři, milí klienti, lidé mají čím dál hlouběji do kapsy. Projevuje se to i v počtu podaných insolvenčních návrhů, který začíná setrvale růst. Z meziročního srovnání kvartálních výsledků totiž vyplývá, že během 4. čtvrtletí roku 2023 bylo oproti stejnému období v roce 2022 podáno o 11,8 % více insolvenčních návrhů. Jedná se o další kvartální skok a lze očekávat, že pohyb směrem nahoru bude dále pokračovat.

Počty podaných insolvenčních návrhů nabírají na dynamice. Patrné je to především v posledních dvou čtvrtletích loňského roku," konstatuje Tomáš Valášek, výkonný ředitel společnosti Insolvence 2008, která vyvíjí a dodává IT řešení pro insolvenční správce a zabývá se i jejich odborným vzděláváním. Špatné vyhlídky přiživují rovněž nejasnosti ohledně novely insolvenčního zákona, jejíž hlavní přínos měl spočívat ve zkrácení doby insolvenčního řízení ze současných 5 let na 3 roky. Návrh právního předpisu sice v Poslanecké sněmovně prošel prvním čtením, následně však bylo projednávání novely na ústavně-právním výboru Poslanecké sněmovny dvakrát přerušeno. Největším trnem v oku je samotné zkrácení doby oddlužení, které by nejen podstatně snížilo uspokojení věřitelů, ale také podkopalo způsob financování administrativního procesu. Vznikl tak návrh vyhlášky, která zaručuje insolvenčním správcům zachování odměny i při zkrácení doby oddlužení. Správci namítají, že samotné zachování odměny je i tak nedostačující. „Jde o velký problém, neboť jejich odměna se neměnila od zavedení insolvenčního zákona v roce 2008. Kumulovaná inflace od té doby dosáhla 46 %. Rostou nejen finanční náklady, ale též povinnosti a administrativní zátěž insolvenčních správců," uzavírá Valášek.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Insolvence 2008 a webu Česka justice)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top