Tisíce seniorů nově díky valorizaci důchodů spadly do exekucí.

Vážení čtenáři, výkup realit, resp. exekuce či insolvence nejsou pouze o právní stránce věci. Taktéž je nutné sledovat a nikoliv upozaďovat národohospodářské hledisko, které je stejně důležité.

Navíc např. v některých (většinou velkých společnostech) vymáhají pohledávky ekonomové a nikoliv právníci, pakliže obchodní korporace nejdou rovnou cestou prodejů, resp. postoupení pohledávek. Není totiž důležité v ruce držet vítězný rozsudek soudu, nýbrž skutečně dlužnou pohledávku vymoci, a to i exekučně. Taktéž indikátory ohledně např. insolvencí ukazují např. nebankovní instituce a nikoliv např. Ministerstvo spravedlnosti.

Velmi důležité je v otázce dluhů též vnímat i národní ekonomiku, a to nejen ohledně růstu tuzemského HDP, nezaměstnanosti, minimální i průměrně mzdy, inflace či zadluženosti obyvatel, ale i právě zvyšování důchodů. V tomto kontextu jsme zaznamenali zajímavý článek, který koncipoval Pavel Otto v deníku E 15, a jehož zkrácenou, řádně upravenou a v některých ohledech dokonce i rozšířenou verzi (i kvůli společenské naléhavosti) přinášíme.

Rekordní valorizace důchodů od letošního ledna má i svou odvrácenou stranu. Díky průměrnému růstu penzí o devět set korun a tisícovce navrch pro seniory starší 85 let nově spadly do exekuce tisíce lidí. Důvodem je skutečnost, že jejich finanční příjmy překročily tzv. nezabavitelnou částku. Analogická situace se bude opakovat i následující rok, poněvadž koalice se již shodla na další valorizaci. „V roce 2019 se z důvodu valorizace stalo nově zabavitelnými 5 012 důchodů,“ sdělila deníku E15 mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Barbara Hanousek Eckhardová. Počet důchodů s exekučními srážkami, a to i invalidních a vdovských a vdoveckých, se tak z loňských více než 86,5 tisíce vyšplhal na 91, 5 tisíce. Česká správa sociálního zabezpečení (dále jen „ČSSZ“) vyplácí přes 3, 5 milionu penzí, z toho 2, 4 milionu starobních. Celkové výdaje loni přesáhly 400 miliard korun. Soudní exekutoři přes ČSSZ strhávají mužům v exekucích průměrně 2 698 korun měsíčně a ženám 2 211 korun.

„Problematiku exekucí vnímám jako jeden z největších aktuálních sociálních problémů,“ konstatovala ministryně práce a sociálních věcí (dále jen „MPSV“) Jana Maláčová (ČSSD). Aktuálně proto prověřuje, zda někteří důchodci nepřicházejí o nepřiměřeně vysoké částky. Jestliže zjistí, že ano, hodlá srážky zastavit. Má však do jisté míry svázané ruce. Agenda spadá pod soudy, které vydávají verdikty na podkladě rozhodčích nálezů vycházejících z rozhodčích doložek úvěrových smluv. Nejvyšší soud a po něm i Ústavní soud (!Ten tak naposledy učinil dne 31. 7. 2019 – viz: https://advokatnidenik.cz/2019/07/31/us-rozhodl-opet-ohledne-dopadu-uplatneni-neplatne-rozhodci-dolozky-pred-a-po-11-5-2011/!) přitom již dříve potvrdily, že mnohé exekuce se opírají o neplatné doložky. „To, co mohu udělat pro lidi v exekuční pasti, je pomoci jim přes navýšení životního a existenčního minima, poněvadž se promítnou do nezabavitelné částky,“ sdělila také šéfka rezortu MPSV. Její úřad může rovněž pomocí sociální správy napadat neplatně sjednané rozhodčí doložky. „ČSSZ by stížnosti podávala přes datové schránky soudů. Hledáme nějaký jednoduchý software,“ uzavřela.

Vážení klienti, závěrem uvádíme, že v problematice výkupů nemovitostí velmi úspěšně pomáháme i seniorům! Otázku zadluženosti starých lidí velmi bedlivě pozorujeme. V této rovině odkazujeme na další odborné texty např. na: https://eurozpravy.cz/domaci/duchody/262679-roste-pocet-duchodcu-v-exekuci-na-vine-je-navyseni-penzi/, popř.: http://ceskapozice.lidovky.cz/tema/exekuci-na-duchod-ma-90-tisic-lidi.A190516_180843_pozice-tema_lube.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím OTTO, P. Tisíce penzistů nově spadly do exekuce, deník E15, str. 2, dne 31. 5. 2019.)

Bc. Jaroslav Oborný, obchodník s nemovitostmi

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top