Počet občanů v exekuci poklesl meziročně o 8.000 na 712.000.

Vážení čtenáři, milí klienti, Exekutorská komora České republiky eviduje 711.939 fyzických osob v exekuci, což je v meziroční komparaci pokles o 8.000. Příznivý trend sleduje i ve snižování počtu nezletilých dlužníků, kterých je teď skoro o čtvrtinu méně než na konci loňského roku. EK o tom informovala Českou tiskovou kancelář.

Generelně se v důsledku proticovidových opatření očekávalo, že se počet dlužníků bude zvyšovat, především v období kolem loňských Vánoc. „Tyto scénáře se naštěstí nenaplnily," komentoval data prezident komory Jan Mlynarčík. Samotný počet exekucí se sice mírně navýšil, ale to se podle něj vzhledem ke všem vládním i samoregulačním opatřením muselo očekávat.

Změna v počtu exekucí se týká jednotlivých exekučních případů vedených proti fyzickým osobám. Počet exekucí vzrostl ze 4,3 milionu na 4,5 milionu. Důvod nárůstu vidí komora exekutorů především ve speciálně přijatých moratoriích na provádění exekucí obsažených v tzv. zákonech Lex Covid I, II a III, kvůli kterým nebylo možné exekuce efektivně provádět a ukončovat.

Nárůst počtu exekučních řízení se projevil zejména u vícečetných exekucí, neboť fyzických osob s jednou exekucí je o čtyři procenta méně než v loňském roce.

Naopak počet exekucí na osobu se zvýšil z loňských 5,77 na 6,43. Převážně z tohoto důvodu EK usiluje o možnost jednoduchého zastavování bezvýsledných exekucí.

Zatímco na konci loňského roku bylo 2 220 nezletilých dlužníků, letos se jich s dluhy potýká 1 723, tedy o 497 méně. „To je velmi pozitivní trend, který se dá připisovat veřejnému tlaku na věřitele, kteří takové exekuce vedli, relevantní judikatuře a v neposlední řadě také nedávné a dlouho očekávané změně občanského zákoníku," upozornil Mlynarčík.

S tím koresponduje i změna profilu průměrného dlužníka. Nyní je jím muž (v 58 procentech případů), kterému je 45,7 roku.

Největší zadluženost nadále sužuje tradičně problematické regiony hlavně v Ústeckém kraji. Nelichotivé statistice opět vévodí trojice Most, Ústí nad Labem a Chomutov. V těsném závěsu za nimi jsou další dva okresy z Ústeckého kraje, Teplice a Děčín.

Regiony vykazující nejmenší zadluženost jsou naopak v různých koutech země. Patří mezi ně třeba Brno-venkov, Praha-západ, Praha-východ nebo Zlín. Celorepublikové prvenství náleží Žďáru nad Sázavou v kraji Vysočina.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top