Návrh na snazší vyrovnání zdravotních odvodů pro část povinných vláda schválila.

Vážení čtenáři, milí klienti, návrh na možnost snazšího vyrovnání neuhrazených odvodů na veřejné zdravotní pojištění pro některé dlužníky podpořila vláda České republiky. Na sociální síti X o tom informoval ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Zavedení mimořádné úlevy předpokládá předloha skupiny zákonodárců opozičního hnutí ANO a vládních KDU-ČSL, STAN a Pirátů, naváže na předchozí tzv. milostivá léta. Jestliže by se dlužníci přihlásili k úhradě dlužného pojistného, které už zdravotní pojišťovna vymáhá daňovou exekucí, nemuseli by platit penále a exekuční náklady. Veřejný ochránce práv upozornil, že považuje za nespravedlivé, aby plánovaná vlna oddlužovací akce pomohla pouze některým občanům a navíc jen s částí penále.

Prominutí penále a dodatečných nákladů by se podle předlohy mohlo týkat lidí, proti kterým byla nařízena daňová exekuce nejpozději do konce loňského roku. K úhradě dlužného zdravotního pojištění by se museli přihlásit od počátku července do konce listopadu. Zaplatit by je museli do konce roku. Dluhy vyšší než 5.000 korun by mohli splácet ve 12 měsíčních splátkách, dluhy nad 50.000 korun v 36 splátkách. Pokud by zadlužený některou splátku neposlal, daňová exekuce by pokračovala. Exekuce podle daňového řádu využívá podle předkladatelů v čele s Patrikem Nacherem (ANO) především VZP, zaměstnanecké zdravotní pojišťovny spoléhají na soudní exekutory. „Vzhledem ke skutečnosti, že dřívější právní úpravy se týkaly pouze odpuštění penále a exekučních nákladů v rámci soudních exekucí, jeví se jako spravedlivé, aby shodná možnost byla poskytnuta i těm osobám, u nichž je celá dlužná částka předmětem exekuce podle daňového řádu," sdělili autoři předlohy. „Milostivé léto bude mít svou tečku. Vláda právě schválila i mnou navržený zákon o mimořádném odpuštění penále u dluhů na zdravotním pojištění. Věřím, že hladce projde i Parlamentem," prohlásil a uzavřel Výborný. Předkladatelé očekávají, že o odpuštění penále požádají nižší tisíce dlužníků a celkový objem zaplaceného pojistného se bude pohybovat v desítkách milionů korun. Odpuštěné penále by mohlo představovat nižší desítky milionů korun.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top