Exekutorská ČR se k novému milostivému létu staví rezervovaně.

Vážení čtenáři, milí klienti, tzv. milostivé léto mělo být původně mimořádné a ojedinělé, ostatně tak ho legislativci představili veřejnosti, u toho mělo zůstat. Stát přišel o 1,55 mld. na odpuštěném příslušenství dluhů, což několikanásobně převýšilo vymoženou částku na jistinách.

Opakování milostivého léta bereme jako rozhodnutí legislativců, nicméně takto bude ochota dlužníků platit dluhy čím dál menší. Budou totiž jednoduše spoléhat na skutečnost, že jim je časem někdo odpustí.

Během prvního milostivého léta se povedlo soudním exekutorům zastavit necelých 50 tis. exekučních řízení, autoři milostivého léta přitom počítali s více než milionem zastavených exekucí.

Přes určité navýšení ani odměna 1 500 korun (při opakování milostivého léta) neodpovídá platnému exekučnímu tarifu. Ten se už zhruba 15 let nezměnil. Razantně se přitom zvýšily všechny provozní náklady – mzdy, poštovné i energie.

Nic z toho nehradí soudním exekutorům stát, přestože z ukončených exekucí dostává DPH. Pro všechny exekutory bude opakování milostivého léta znamenat opět obrovskou administrativní zátěž.

A mj. rovněž „bezplatnou" poradenskou činnost. Na jednotlivé jednotlivé úřady se i tentokrát budou obracet dlužníci s dotazy k milostivému létu, i když na jeho benefity nebudou mít vůbec nárok.

V tomto „druhém kole" budeme navíc nepochopitelně opakovat chyby prvního ML. Ani tentokrát se totiž tato akce netýká správních a daňových exekucí, ačkoli jich stát vede statisíce.

Opět chybí dobrovolnost na straně věřitele (pozn. tzv. oprávněně), právní předpis část jejich pohledávek jednoduše zrušil. Ve veřejném prostoru v posledních týdnech rezonují pojmy jako hospodárnost, šetření, finanční rozvaha.

V takovou chvíli stát sebe, města, obce a své společnosti dobrovolně připravuje o majetek.  A soudní exekutory, ale také např. advokáty,  o odměnu za odvedenou práci.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím EK ČR a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top