Exekutor Podkonický čelí kárné žalobě kvůli nezastavování exekucí.

Vážení klienti, milí čtenáři, soudní exekutor Juraj Podkonický čelí kárné žalobě, kterou na něj podal ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Případ se týká obcházení zákonných pravidel o zastavování tzv. bagatelních exekucí, tedy exekucí na menší dlužené částky peněz.

„S ohledem na závažnost pochybení podal 9. února 2023 ministr spravedlnosti Pavel Blažek návrh na zahájení kárného řízení k Nejvyššímu správnímu soudu," oznámilo nyní ministerstvo k výsledkům mimořádné kontroly, kterou zahájilo v červenci. „To není rozhodnutí, to je oprávnění pana ministra podat kárnou žalobu, více se k tomu vyjadřovat nemohu," uvedl Podkonický.

Legislativní novela exekučního řádu loni exekutorům uložila povinnost zastavit exekuce na částky do 1500 korun, u kterých se v posledních třech letech nepodařilo vymoci žádné peníze a věřitel nesložil zálohu 500 korun. Mimořádnou kontrolu v Podkonického úřadu iniciovala organizace Člověk v tísni. Dluhový expert zmíněné organizace Daniel Hůle ale v létě upozornil, že soudní exekutor Podkonický toto pravidlo zřejmě obchází. V některých případech byla totiž krátce před vypršením dané lhůty uhrazena z dlužné částky jedna koruna, a to často bez vědomí dlužníka (povinného) – tedy někým třetím. Příslušná exekuční řízení tak pokračovala dál.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ministerstva spravedlnosti a iROZHLASU.cz)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top