Dluhy tuzemských domácností u bank v září stouply na 2,23 bilionu korun.

Vážení čtenáři, milí klienti, dluhy českých domácností u bank v září meziměsíčně stouply o 5,4 miliardy korun na 2,23 bilionu korun. Zadlužení firem vzrostlo o 9,4 miliardy na 1,34 bilionu korun. Také meziročně byly dluhy domácností i firem vyšší, u domácností to bylo zhruba o 101 miliard korun a u firem o 52 miliard Kč. Tato zjištění vyplývá z předběžných údajů, které na webu zveřejnila ČNB. Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. V září byla sestavena ze zdrojových dat 45 aktivně působících bank a poboček zahraničních bank, bez České národní banky.

Růst zadlužení domácností v září zvolnil, upozornil finanční analytik společnosti Provident Financial Petr Javůrek. „Jak v hypotékách, tak i na spotřebitelských úvěrech vidíme nižší tempo růstu než po většinu tohoto roku. I meziročně se tempo zadlužování snížilo. Pravděpodobně to souvisí s velmi nízkým indikátorem důvěry spotřebitelů v ekonomiku. Ani maloobchodní tržby se nevyvíjejí nijak příznivě, čili lidé spíše šetří, méně utrácejí a pomaleji se zadlužují," sdělil ČTK.

Dluhy českých domácností u bank rostou od února 2016. Výjimku představoval loňský duben, kdy se meziměsíčně snížily zhruba o 20 miliard na 2,067 bilionu korun. Podle České národní banky ale tehdejší statistiku ovlivnilo odebrání bankovní licence Sberbank CZ. Letošní dubnovou statistiku naopak ovlivnil odkup portfolia úvěrů Sberbank CZ. Poslední dubnový víkend přešli úvěroví klienti Sberbank CZ podle dřívějšího vyjádření insolvenční správkyně banky Jiřiny Lužové do České spořitelny. Nad bilion korun se zadlužení českých domácností poprvé dostalo v červnu 2010. Úroveň 1,5 bilionu přesáhlo v září 2017 a v říjnu 2021 se dostalo nad dva biliony korun. Takřka čtyři pětiny objemu dluhů domácností u bank představují úvěry na bydlení. V září se podle České národní banky meziměsíčně zvýšily o 0,2 procenta na 1,729 bilionu korun.

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČNB a ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top