Čtvrtina Čechů nechává své úspory napospas inflaci.

Vážení čtenáři, milí klienti, čtvrtina Čechů, Moravanů a Slezanů stále nechává své finanční úspory napospas inflaci. Za nejvhodnější způsob ukládání peněz totiž považují hotovost nebo běžný účet, ukázal březnový průzkum Generali Investments CEE mezi tisícovkou respondentů. Češi ale podle něj současně přichází na chuť investování a pětina investorů je nyní ještě aktivnější než před pandemií. Desetina z nich např. investuje do kryptoměn, populární ale i nadále zůstávají zejména nemovitosti.

Takřka desetina Čechů si peníze stále odkládá v hotovosti. Mezi lidmi se základním vzděláním je to dokonce pětina. Dalších 14 procent považuje za nejlepší našetřené peníze ponechat na běžném účtu.

„Data navíc ukazují, že nejde o malé částky. Více než pětina Čechů má totiž v hotovosti nebo na běžném účtu přes 100.000 korun. Jejich úspory se jim tak nejen nezhodnocují, navíc jsou vystaveny inflaci a hodnotu reálně ztrácí. Např. jen za minulý rok lidé takto hospodařící se svými úsporami mohli kvůli inflaci a nedostatečné finanční gramotnosti v úhrnu přijít až o 3,2 procenta hodnoty," konstatoval obchodní ředitel Generali Investments CEE Peter Mederly. Češi mají v tomto smyslu stále velmi odlišný přístup od západních národů. Jak ukazují data Eurostatu, tuzemské domácnosti drží v hotovosti či na běžných účtech 45 procent finančního kapitálu. Např. v Německu je to 36 pct a v Nizozemsku 15 procent. V západní Evropě lidé na druhou stranu mnohem více využívají investiční nástroje.

Část svých výdělků nyní investuje 38 procent Čechů. U 15 procent lidí jde minimálně o desetinu příjmů. Investice prostřednictvím investičních fondů považuje za nejvhodnější způsob ukládání peněz desetina lidí. Výzkum zároveň poukázal na zajímavý trend, a to je investování do kryptoměn. Uvedlo ho 13 procent mužů a 5,4 procenta žen, především mezi mladými lidmi. Potvrzuje to jak jejich investiční apetit, tak vůli zkoušet nové produkty, i za cenu vyššího rizika, poznamenal Mederly.

Ženy obecně vyšly ze srovnání jako konzervativnější investorky. Zatímco mužů investuje do fondu s vysokou mírou rizika 23,5 procenta, u žen je to dvakrát méně. Ženy naopak více než dvakrát častěji než muži volí nízkou míru rizika, a to ve 35 procentech. Podstatný rozdíl v přístupu naopak není patrný u investic do nemovitostí, které se v tuzemsku dlouhodobě těší velké oblibě. Za nejvhodnější způsob ukládání peněz považuje přímé investice do nemovitostí 16 procent mužů a 15 procent žen. Platí to především pro dotazované s vysokoškolským vzděláním, kteří s podílem 24 procent téměř dvakrát převyšují ostatní skupiny. Chuť Čechů investovat pozitivně ovlivnila pandemie. Více než pětina lidí začalo po koronavirové krizi investovat více než před ní, méně naopak investuje jen 12 procent Čechů. Zatímco po méně rizikových produktech se poohlíží 7,4 procenta lidí, více rizikové nyní vyhledává pouze 3,3 procenta respondentů. U více než poloviny Čechů (56 procent) pak pandemie chování v oblasti investic neovlivnila nijak.

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top