Češi chtějí utrácet za dárky méně než loni, ukázal výzkum.

Vážení čtenáři, letošní Vánoce budou ve znamení koronaviru, e-shopů a střízlivých finančních výdajů. Skoro pětina Čechů, Moravanů a Slezanů si totiž myslí, že bude letos o Vánocích šetrnější a za vánoční dárky vydá méně než loni. Toto zjištění vyplývá z průzkumu Equa Bank mezi 504 respondenty.

Polovina Čechů je ochotná utratit za vánoční dárky maximálně tolik co loni. A pouze sedm procent obyvatel České republiky počítá s tím, že se „plácnou přes kapsu" a do dárků investují více než loni. Nejistota ohledně finanční situace se promítá i do skutečnosti, že třetina Čechů není schopna aktuálně říct, zda plánuje na dárcích spíše šetřit či nakoupí dárky ve stejné hodnotě jako loni. Pětina Čechů si myslí, že pandemie ovlivní to, jak jsou zvyklí trávit vánoční svátky. Čtvrtina připouští, že vlastně zatím neví, zda to změní jejich Vánoce a polovina Čechů si nepřipouští, že by koronavirus jejich Vánoce ovlivnil.

Maximálně do 5.000 Kč chce letos nakoupit dárky 60 procent Čechů, od 5.000 do 10.000 Kč pak 30 procent. V e-shopech plánuje vánoční dárky pořídit 60 procent Čechů (loni to bylo 50 procent). A zatímco menším kamenným obchodům dává přednost letos stejný počet nakupujících jako loni, 17 procent, klesá obliba velkých nákupních center. Letos tam hodlá pořídit vánoční nákupy 21 procent Čechů, loni to bylo 30 procent. Z běžné výplaty, aniž by museli sáhnout do úspor či si půjčit, chce letos dárky kupovat 60 procent Čechů. Z finančních úspor, které na ně má, pak 37 pct a půjčovat si na ně plánuje 1,4 procenta respondentů.

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top