Ateliér proslulého sochaře Veselého bohužel spadl do exekuce.

Vážení čtenáři „Výkupů nemovitostí v Praze“, sochy uznávaného umělce Aleše Veselého mají hodnotu v řádech milionů korun. Pozemek, na kterém stojí, je ale v exekuci.

Jak informoval server Lidovky.cz, ateliér s usedlostí nedaleko Prahy se po jeho smrti dostal do exekuce a dílům hrozí poškození. Podle zjištění České televize jsou sochy zatím v pořádku, experti mají ale oprávněnou obavu, aby veřejnost neztratila kvůli soudním tahanicím o dílo Veselého zájem.

Jeho sochy se nacházejí ve sbírkách Guggenheimova muzea v New Yorku nebo v Centre Pompidou v Paříži. V umění uvažoval Aleš Veselý vždy ve velkém.

Svou první monumentální plastiku Kaddish odkazující k židovské modlitbě za zemřelé vyrobil ve Vítkovických železárnách a věnoval ji svému zesnulému otci. 

V šedesátých letech byl jedním z umělců, kteří vycházeli z informelu, tedy stylu založeném na přirozených materiálech a spontánním projevu, který se vymyká zažité estetice.

„Postupně se z toho vyvíjel jeho osobitý jazyk, který vždycky souvisel s obrovským napětím mezi materiály, vždycky tam byl pocit ohrožení člověka okolním světem,“ konstatuje ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magdalena Juříková.

V ohrožení je aktuálně část Veselého díla, která stojí na zahradě bývalého sochařova ateliéru ve Středoklukách u Prahy. Své impozantní vize zde rozmístil podle přesného konceptu.

Jenže pozemky i samotný ateliér poslala notářka do exekuce kvůli nedoplatku během dědického řízení. Nemovitosti pak byly vydraženy za sedm a půl milionu korun. Dcera umělce Jana Veselá se proti exekuci odvolala. 

„V této chvíli je osud areálu nejasný. Nemám představu, jak dopadne soud, i když osobně se domnívám, že to celé s tou exekucí je nehoráznost, protože zabavit někomu majetek v mnohamilionové ceně za dluh, pokud je mi známo, ve výši šestadvaceti tisíc na mne dělá velmi zvláštní dojem,“ komentuje případ publicistka z Lidových novin Jana Machalická.

 

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČT 24, celý článek pak je v celém znění k dispozici na: https://ct24.ceskatelevize.cz/kultura/2897666-atelier-svetoveho-sochare-veseleho-spadl-do-exekuce-sochy-nedaleko-prahy-zarustaji?fbclid=IwAR10oomkekh0jM0xVLlm7JwAiDWCt7Qr1mcGzFg8Xhez9UUhoB9zwkFM0cg)

Bc. Jaroslav Oborný, obchodník s nemovitostmi

Aktuální články k výkupům nemovitostí

Výkup nemovitostí v Praze a blízkém okolíVýkup nemovitostí při nemožnosti splácet hypotékuVýkup nemovitostí v exekuciSlužby pro klientyGDPRPoučení pro spotřebitele

Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.

Top