Vážení čtenáři, milí klienti, organizace na pomoc lidem v tísni usilují o změny srážek ze mzdy a počítání dávek u dlužníků. Podle nich aktuální nastavení udržuje zadlužené v šedé ekonomice a nemotivuje k oddlužování. Navrhují proto upravit nezabavitelné minimum, srážky odlišit podle dlužníkovy situace a příjem kvůli podpoře od státu posuzovat až po stržení. Na dotaz ČTK to řekli zástupci Iniciativy za rovnost, spravedlnost a lidská práva. Ta zastřešuje 33 společností či nadací, mezi něž patří třeba Charita ČR, Naděje, Diakonie ČCE či Člověk v tísni. Vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) sdělil, že se možnými změnami zabývá expertní skupina.
Podle mapy zadlužení mělo letos ve třetím čtvrtletí 625.600 lidí asi 3,55 milionu exekucí. Vymáhaná suma na dlužníka činila v průměru 896.918 korun. "Snažíme se prosadit, aby se pro lidi v oddlužení příjem posuzoval až po insolvenční srážce. Člověk bere třeba 30.000 korun čistého, ale to jsou peníze na papíře. Má exekuční srážky či srážky v oddlužení, po nich mu zbude o tisíce korun méně. Pořád se tváříme, že má 30.000. Na dávku nárok nemá. Lidé nevstupují do oddlužení, protože vědí, že by nezaplatili potřeby," uvedla Pavla Aschermannová z organizace Rubikon. Podle jejího názoru změna posuzování příjmu může být silnou motivací k oddlužování.
Diskutuje se např. o úpravě nezabavitelného minima. Finanční částka by se mohla odvíjet od výše výdělku. Organizace doporučují i odlišení podle velikosti bydliště a bydlení v nájmu či ve vlastním.
Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím neziskových organizací, msn a ČTK)
Mgr. Jaroslav Oborný, realitní specialista
Spolupracujeme s realitní a advokátní kanceláří JURIS REAL, spol. s r. o.
Vzhledem ke skutečnosti, že jako realitní zprostředkovatel výhradně spolupracuji se skupinou JURIS REAL, používám jejího vnitřního oznamovacího systému.